pondělí 23. března 2015

Jak rychle se rozšíří informace do celého světa?

Náš informační svět funguje decentralizovaně, už jenom ze své podstaty. Každý si ve svém mozku neseme část nějaké databáze informací, která je pro nás jedinečná. Pokud bychom všechny tyto informace spojili, tak bychom mluvili o "globálních znalostech lidstva", tedy o znalostech, které přímo my nevíme, ale víme, že na ně existuje odpověď a můžeme se na to někoho zeptat.

Podstatou tohoto článku má být ale rychlost šíření nových informací. Věříte vůbec, že existuje nějaká informace, kterou ví úplně každý žijící člověk na Zemi? Podle všeho ne. Všichni nevíme, že existuje Měsíc, všichni nevíme, že sami existujeme, všichni nevíme, jak vypadá Slunce.

Co když ale vznikne nějaká nová informace, která bude natolik důležitá, že bude chtěným cílem, aby se jí dozvěděl naprosto každý a bude klíčové, aby se to stalo co nejrychleji? Za jaký nejkratší čas je možné informovat celé lidstvo?

Představte si situaci, že jste úplně nevýznamný Afričan, zrovna si takhle trádujete pouští a najednou zahlídnete nájezd mimozemské civilizace. Získáte nějaký důkaz, který nebude možné popřít a budete chtít informovat svět o tom, že mimozemšťané skutečně existují a že se s nimi lze spojit. Jak to uděláte?

Můžete informovat média, ta by to mohla rozšířit již v rámci jednotek hodin na poměrně velkou masu lidí a za několik desítek hodin by to věděli téměř všichni, kteří disponují nějakým informačním prostředkem (tisk, televize, rádio, internet, známost dalších lidí, ...). Za jak dlouho se však tato "extrémně důležitá" informace dostane k úplně každému člověku? Pochopí takovou informaci vůbec každý?

Myslím, že na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Možná by to mohlo trvat i celé roky, popřípadě celou generaci, než vymřou všichni neinformovaní (za předpokladu, že nově narození mají vysoké šance na získání a pochopení takové informace).

A vůbec - pokud bych já sám v našich končinách (myšleno kdekoli v ČR) spatřil nějakou událost nebo udělal nějaký čin a vytvořil bych natolik důležitou informaci, kterou by bylo vhodné co nejrychleji rozšířit, za jak dlouho bychom to věděli "všichni"?