sobota 7. března 2015

Jak levně realizovat livestream z ulice

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si udělali vlastní živý přenos na internet, ale nemáte k dispozici drahou výbavu, ani satelit? V současné době to už moc nevadí a budou stačit jen běžně dostupné komponenty.

Základem je kamera

Pro snímání živého videa se přímo nabízí webkamera, nicméně běžné webkamery mají malé rozlišení, nízký počet FPS (počet snímků za sekundu) a špatně se kamkoli v terénu upevňují.

Já osobně pro živý záznam používám vylepšenou webkameru s vysokým rozlišením, v obchodech se s nimi lze setkat jako s "LIVE" kamerami. V zásadě se takové zařízení tváří jako webkamera, připojuje se klasicky přes USB, ale proti běžné webkameře nabízí lepší kvalitu (běžně 1080p video při 30 FPS). Cena takové kamery se pohybuje v řádu stokorun, relativně slušnou kameru lze takto zakoupit pod 1000 Kč. Pokud vás zajímá výstupní kvalita videa, tak se podívejte na web http://mathematicator.com, většina videí je točena právě na LIVE kameru.

Při živém přenosu se někdy může hodit více kamer a možnost s nimi pohybovat, přičemž počet USB slotů většinou bývá omezen (v notebooku), takže se hodí i jiné řešení. V praxi se mi osvědčilo použití telefonu s Androidem a s aplikací Hangout. Takto lze mít kameru prakticky "v ruce" a být bezdrátově relativně nekonečně daleko, protože se obraz posílá nezávisle přes internet. Takové řešení však vyžaduje kvalitní připojení mobilu k internetu a trochu lepší telefon, který zvládá v reálném čase komprimovat obraz.

Zpracovatelská stanice

Při živém přenosu je potřeba také nějak pracovat s obrazem, který se odesílá k divákům. Na takový úkol postačí prakticky jakýkoli notebook, který má aspoň 3 USB porty a kde baterka vydrží aspoň hodinu při větší zátěži. V terénu totiž obvykle elektrika není k dispozici, takže se vše musí napájet z baterií. Při výdrže baterie je třeba započítat také zátěž procesoru, vysílací jednotky (internet) a napájení kamery (popřípadě externího mikrofonu). Můj notebook Acer TravelMate takto vydrží streamovat přibližně 90 minut, což často stačí.

Pro vysílání je dobré použít nějaký webový software třetí strany. Mě se osvědčil nástroj od Googlu a to tzv. "vysílaný Hangout". Jeho hlavní výhoda je v tom, že řeší většinu výpočetních operací, takže mu jen odesílám předzpracované video. Dále je možné do Hangoutu přizvat další účastníky (třeba mobilní telefon) a takto snadno zapojit více kamer, mezi kterými lze přepínat. Pokud má každá kamera vlastní datový tok, tak případný výpadek jedné z kamer neohrozí celkové vysílání (což se už mnohokrát hodilo).

Konektivita

Protože chceme vysílat na internet, tak musíme mít kvalitní přípojku do internetu, to je jasné. A také co nejlevněji.

Pokud máme k dispozici trochu lepší mobil, který umí LTE (v horší situaci 3G), tak jej lze použít jako prostředníka ke komunikaci. Z mobilu se udělá wifi hotspot, na který se připojí notebook a může se vysílat. V takovém případě je ale potřeba řešit datový FUP, pokrytí signálem, rušení ostatních vysílačů a hlavně výdrž baterie v telefonu.

Já osobně používám USB model od Vodafonu. Podporuje technologii LTE, přes kterou lze v Praze dosáhnout až 720p videa při 30 FPS, takže pro mé potřeby to je naprosto ideální řešení. FUP je sice 20 GB, ale není problém případně za pár korun přikoupit další balíček - což stejně není často potřeba, protože hodinový přenos zabere zhruba 2.5 GB dat.

V některých případech lze využít okolní wifi sítě, ale na to se nelze obvykle spolehnout. Pokud je to aspoň trochu možné, tak byste měli vždy použít ethernetový kabel, protože nic nenabídne kvalitnější přenos a vyšší spolehlivost.A jak vysíláte na internet vy? Máte nějaký lepší nápad, jak lze živý přenos realizovat ještě levněji? Na váš názor se budu těšit v komentářích.